16 sierpnia 2015

Niedzielny Poradnik #11: Scrap - niezwykła oprawa zdjęcia, czyli co powiesić na ścianie?

Witajcie!

Upały (na chwilę?) odpuściły, więc można zasiąść nad kolejnym odcinkiem Niedzielnego Poradnika... :-) Dziś chcę Wam opowiedzieć o scrapach, znanych też pod nazwą layout.

Scrap to - najczęściej - arkusz papieru o wymiarach 30x30 cm. Zwykle robi się scrapy na specjalnym, ozdobnym papierze do scrapbookingu, ale z powodzeniem można też użyć białego kartonu. Ideą scrapa jest wyjątkowa oprawa wyjątkowych zdjęć. Każdy scrap ma opowiadać jakąś historię, związaną z tym, co przedstawia zdjęcie, albo ze wspomnieniem, które to zdjęcie budzi :-)

Wiele osób mówi: ładne to, ale co z tym zrobić...?

Możliwości jest kilka :-) Scrap może zostać oprawiony (w jednym ze sklepów scrapbookingowych właśnie ukazały się piękne, drewniane ramy, wymiarami idealnie dopasowane do scrapów! Jeśli chcecie, wykonam dla Was scrap i od razu oprawię go w TAKĄ ramę!) i powieszony na ścianie, lub postawiony na półce. Można też zbierać scrapy w specjalnych, dużych segregatorach, tworząc albumy. Są też inne zastosowania... Ja na przykład miałam pomysł, by udekorować salę weselną, wieszając na ścianach płachty materiału i do nich przyczepić szpilkami scrapy z naszymi wspólnymi zdjęciami. Pomysł niestety nie wypalił, bo zupełnie brakło mi czasu na szukanie materiału i ogarnianie tego wszystkiego, ale myślę, że to oryginalne, warte uwagi rozwiązanie. Oprawiony scrap może służyć do udekorowania domu, ale stanowi też świetny upominek dla bliskiej osoby!

Scrap może być stosunkowo płaski i delikatnie ozdobiony, a może stanowić obraz, pełen zachwycających detali. Można go wykonać w dowolnej kolorystyce, wybranym stylu i z różnymi dodatkami. Oto przykładowe scrapy mojego autorstwa:

Bardzo fajnie wyglądają scrapy mediowe, czyli takie, do których wykonania użyto wiele różnego rodzaju farb, past i innych preparatów, nadających kolor i teksturę. Oto kilka mediowych prac:
Jeśli kogoś nie przekonują tradycyjne scrapy, istnieje możliwość przeniesienia stosowany w nich technik i materiałów na bardziej powszechne środki ;-) takie jak antyramy (polecam zdobienie na wierzchniej warstwie, tzn. na szybie, wtedy można zastosować wypukłe zdobienia) lub podobrazia malarskie. Takich prac nie trzeba dodatkowo oprawiać, są od razu gotowe do zawieszenia na ścianie :-) Oto kilka przykładów:W naszym domu wszystkie ściany są poobwieszane udekorowane ;-) moimi pracami. Myślę, że to fajny sposób na uwidocznienie pięknych wspomnień. Po co wieszać na ścianach obrazy jakichś obcych malarzy, skoro można zawiesić swoje ulubione zdjęcia w nietypowej, przyciągającej uwagę formie? :-)

Na zamówienie wykonam scrapy i obrazy na antyramach i podobraziach, w różnych stylach, kolorach i wymiarach. Zachęcam do składania zapytań pod adresem kasiatworzy@gmail.com :-)

Wszystkiego dobrego,
Kasia Udalska

1 komentarz:

  1. Kasiu robisz cudne LO :) ja niedawno zaczełam, ale mogę z cłą stanowczocią powiedzieć, ze - to wciaga :) już uzbierałam mała kolekcję, która mam własnie nadzieje oprawic w ramy i powiesić na ścianie w salonie :)

    OdpowiedzUsuń